Revír 02 – Javornice

Sídlo: Přízemí budovy LS Rychnov nad Kněžnou, Na Sádkách 1177, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

Orografické poměry

Revír Javornice se rozkládá od Velkého Uhřínova na severu po Vamberk na jihu a od Rychnova nad Kněžnou na západě po údolí řeky Zdobnice u obce Pěčín na východě. Nejnižší bod revíru je v místě, kde řeka Zdobnice protéká obcí Vamberk (300 m n. m.), nejvyšší bod revíru je u obce Velký Uhřínov (650 m n. m.). Revírem protéká mnoho potoků, potůčků a řek, z nichž nejvýznamnější jsou řeky Kněžná a Zdobnice.

Revír Javornice – oblast působnosti

Lesní hospodaření

Největší komplex lesa revíru Javornice se nachází v jeho jihovýchodní části v okolí obce Jahodov. Významná je také severní část revíru podél údolí řeky Kněžná mezi obcemi Prorubky a Velký Uhřínov. Mezi dřevinami na revíru převažuje smrk ztepilý (Picea abies) a buk lesní (Fagus sylvatica).

Zajímavosti revíru

V oblasti revíru Javornice se nachází Přírodní park Les Včelný, Přírodní památka Kačerov, Přírodní památka Uhřínov – Benátky nebo Přírodní rezervace Ve slatinské stráni. Mezi další zajímavosti lze počítat například zříceninu hradu Pěčín nad údolím řeky Zdobnice, Plačtivou skálu nad řekou Zdobnicí nebo dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla v obci Liberk.